Kalendarium wydarzeń w Sanktuarium
80 rocznica pierwszej Mszy św. w powojennym Szczecinie

80 rocznica pierwszej Mszy św. w powojennym Szczecinie

6 maja 2025, wtorek

Przemówienie naszego Założyciela, Prymasa Polski Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda SDB wygłoszone przed 80 laty na zakończenie pierwszych powojennych rekolekcji kapłańskich  było czymś w rodzaju programu na duszpasterskie posługiwanie wśród osiedlających się naszych Rodaków na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

Szliśmy w warunki niełatwe i staraliśmy się dla wszystkich, których powierzono naszej opiece, stawać rzeczywiście doradcami, opiekunami, staraliśmy się iść do nich, jak zalecał Kardynał Założyciel, z pełnym kapłańskim zaufaniem, z zakonnym sercem, sercem ojca godnego zaufania. Staraliśmy się podjąć tę zachętę i oddać się na całego Bogu i polskiemu ludowi, aby doświadczać działania Pana, który hojnie błogosławi i udziela łaski tym, którzy poświęcają się Jemu i Jego Ludowi na całopalną ofiarę… Staraliśmy się, w nawiązaniu do odczytanej Ewangelii (zob. J 14,6-14), nie tylko wskazywać na Chrystusa, który jest prawdziwą drogą do Ojca; prawdziwą drogą do pełni szczęścia i życia, lecz również samemu podążać według tego programu, który kreśliliśmy. Przypominał to głoszący okolicznościowe kazanie abp Wiesław Śmigiel, pasterz archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, jednocześnie przywołując reminiscencje tamtych powojennych dni z kwietnia i maja 1945 r., niepewność odnośnie do przyszłości tych ziem, która trwała aż do lat siedemdziesiątych XX wieku, jak i ogromnego wkładu Kościoła i jego kapłanów w budowanie powojennej rzeczywistości (z czego również zdawali doskonale sprawę rządzący komuniści, którzy walkę z Kościołem i jego marginalizowanie podjęli dopiero później w końcu lat czterdziestych). W rozważaniach homilisty wybrzmiewały wspomnienia osiedlających się w Szczecinie i na Pomorzu Polaków (w tym i ojca jednego z naszych Współbraci), jak i zauważyć można snujące się delikatnie tony z przywołanego w tej relacji przemówienia Prymasa Hlonda.

Stając przy ołtarzu Pańskim dokładnie w 80. rocznicę odprawienia pierwszej Mszy Świętej w powojennym Szczecinie (którą celebrował śp. ks. Florian Berlik SChr) i niemalże w tym samym miejscu dziękowaliśmy za pokolenia Współbraci, którzy podjęli owe zachęty Kardynała Założyciela – za pionierów duszpasterstwa na Pomorzu Zachodnim i ich następców oraz prosiliśmy, aby nie zabrakło kontynuatorów głoszących słowo Boże i udzielających sakramentów świętych. Uroczystej, dziękczynnej Mszy Świętej w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przewodniczył abp Wiesław Śmigiel, a koncelebrowali ją chrystusowcy z niemalże wszystkich placówek duszpasterskich archidiecezji wraz z przybyłym z Poznania wikariuszem generalnym Towarzystwa ks. Bogusławem Burgatem SChr, Koncelebrowali również księża z prezbiterium miejscowej archidiecezji na czele z ks. prałatem Aleksandrem Ziejewskim, dziekanem dekanatu Szczecin Śródmieście i proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela, na terenie której znajdowała się owa kaplica, gdzie sprawowano pierwszą Mszę w powojennym Szczecinie. Przybyły siostry misjonarki, nie tylko te posługujące przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, z s. Alicją Wenc MChR, wikarią generalną zgromadzenia oraz wierni z całego Szczecina.

Okrągła rocznica podjęcia duszpasterskiej posługi przez chrystusowców na Pomorzu Zachodnim to ważne wydarzenie, które zauważyły lokalne media oraz historycy, którzy zorganizowali interesujące spotkanie na temat pierwszych powojennych lat Szczecina. Uczestniczył w nim również dziennikarz i historyk Piotr Semka autor pięknego, dwutomowego albumu pt. Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1950 wydanego właśnie na tę okoliczność 80-lecia polskiego Szczecina. W lokalnych mediach znalazły się wypowiedzi choćby kustosza szczecińskiego sanktuarium NSPJ, w których nawiązano do początków duszpasterskiej posługi: została przypomniana działalność śp. ks. Kazimierza Świetlińskiego SChr, który, poza posługą kapłańską, nazywał szczecińskie ulice (o czym też napomknął w homilii abp Śmigiel). Wspomnienia tego kapłana wplótł w swoje kazania wygłaszane w sanktuarium w niedzielę 4 maja 2025 r. ks. wikariusz generalny Bogusław Burgat SChr.

fot. Juliusz Samborski

http://nspj.szczecin.pl/galeria-zdjec/10386/80-rocznica-i-mszy-sw-w-powojennym-szczecinie.html

« wróć do listy wszystkich wydarzeń