Kalendarium wydarzeń w Sanktuarium
90 rocznica powstania Towarzystwa Chrystusowego

90 rocznica powstania Towarzystwa Chrystusowego

23 sierpnia 2022, wtorek

Dokładnie 90 lat temu w poniedziałek 23 sierpnia 1932  roku o. Ignacy Posadzy wraz z 3 kandydatami na braci zakonnych Dużyńskim, Kuraszem i Stachowskim przyjechał do Potulic, gdzie w udostępnionym pałacu przez hr. Anielę Potulicką miał powstać Dom Macierzysty Nowego Zgromadzenia!

Nad ranem odprawił Mszę Świętą w kaplicy nowicjackiej sióstr Elżbietanek przy ul. Łąkowej w Poznaniu, gdzie przez 6 lat był kapelanem. Słowa Ewangelii z tamtego dnia głęboko wyryły się w jego pamięci i dodały mu wiele otuchy: "Nie bój się trzódko mała, albowiem spodobało się Ojcu dać wam Królestwo".

Umocniony spotkaniem ze swoim Panem w Eucharystii udał się na dworzec w Poznaniu, gdzie wraz z 3 przyszłymi braćmi zakonnymi wyruszył w drogę do Potulic. W drodze wiele rozmawiał ze swymi towarzyszami o potrzebach Polonii, o nowym Zgromadzeniu i zwracał uwagę na łaskę, która ich spotkała, że mogą uczestniczyć w budowaniu fundamentów nowej społeczności zakonnej.

Na dworcu w Nakle czekała na nich furmanka posłana przez hrabinę, która przewiozła ich do oddalonego parę kilometrów celu podróży. Na miejscu przywitał ich chlebem i solą zarządca majątku potulickiego, gdyż hrabina w tym czasie leżała unieruchomiona od 2 lat w łóżku.

Dzień ten uważa się za początek Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej! Bogu niech będą dzięki!

W naszym Sanktuarium od zakończenia II wojny światowej posługują bracia i księża chrystusowcy. Polecamy wszystkich duszpasterzy i wypraszamy nowych powołań zakonnych i kapłańskich.

« wróć do listy wszystkich wydarzeń