Kalendarium wydarzeń w Sanktuarium
Msza Święta żałobna za śp. biskupa Stanisława Stefanka SChr

Msza Święta żałobna za śp. biskupa Stanisława Stefanka SChr

21 stycznia 2020, wtorek

Archidiecezja szczecińsko-kamieńska, w której śp. bp Stanisław posługiwał wiele lat jako biskup pomocniczy, wyraziła swoje podziękowanie za to posługiwanie podczas Mszy Świętej żałobnej  sprawowana przez biskupów i kapłańów, której przewodniczył biskup Henryk Wejman. Również i my, zakonni Współbracia śp. bpa Stanisława, włączyliśmy się w dziękczynienie za dar jego osoby i jego posługę dla naszego zgromadzenia i całego Kościoła.

Biskup Stanisław Stefanek urodził się 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 r. w Poznaniu z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej. Pracował jako duszpasterz w Stargardzie Szczecińskim, był profesorem seminarium zakonnego w Poznaniu i wikariuszem generalnym zgromadzenia. 4 lipca 1980 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Konsekracji w dniu 24 sierpnia 1980 r. w katedrze szczecińskiej dokonał biskup diecezji szczecińsko-kamieńskiego Kazimierz Majdański. Biskup Stanisław zawołaniem biskupim uczynił słowa „In omnibus Christus” (We wszystkim Chrystus).

W latach 1993-2008 biskup Stefanek był dyrektorem Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Pełnił funkcję rektora seminarium duchownego w Szczecinie, wikariusza generalnego i kanonika kapituły katedralnej w Szczecinie. 26 października 1996 r. został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej, którą w kanoniczne posiadanie objął 28 października 1996 r. Uroczysty ingres do katedry łomżyńskiej odbył 17 listopada 1996 r. Odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 11 listopada 2011 r. zakończył posługę pasterską jako Biskup Diecezjalny i przeszedł na emeryturę.

W 2006 r. konsekrował biskupa pomocniczego łomżyńskiego Tadeusza Bronakowskiego, a w 2011 r. był współkonsekratorem podczas sakry swojego następcy - biskupa diecezjalnego łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

Śp. Biskupa Stanisława Stefanka polecamy Miłosierdziu Bożemu.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…

Galeria zdjęć.

 

« wróć do listy wszystkich wydarzeń