Kalendarium wydarzeń w Sanktuarium
KOLĘDOWANIE NA NOWO, ALE PO DAWNEMU

KOLĘDOWANIE NA NOWO, ALE PO DAWNEMU

16 stycznia 2020, czwartek


Gościliśmy w Sanktuarium kolędników – dudziarzy z Bułgarii, którzy zagrali zaśpiewali ku czci Nowonarodzonego. Ostry dźwięk dud roznosił się po kościele niczym po połoninie.
W ramach XX Międzynarodowych Spotkań Kolędników - Dudziarzy w Połajewie-
Wielkopolskie (18-19.01.2020r) na zaproszenie organizatora -  Poznańskiego Muzeum Instrumentów Muzycznych przybył do Szczecina zespół dwóch nauczycieli oraz czterech uczniów ze Szkoły Sztuk Ludowych w miejscowości Szeroka Lyka w Bułgarii. Ich repertuar to pieśni i obyczaje kolędowania oraz tradycje ludów zamieszkujących ziemie Bułgarii.
Patronatu nad wystepemi objął Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie.
W ostatnich dekadach przełomu XX / XXI wieku zaobserwować można wzmożone
zainteresowanie muzyką graną na dudach. Wtedy to zostały zainicjowane wydarzenia prezentujące dudziarskie tradycje w Polsce, do których warto zaliczyć: Wielkopolskie Spotkania Budowniczych Dud i Kozłów, organizowane w 1997 – 2011 kolejno w: Poznaniu, Opalenicy, Zbąszyniu, Babimoście, Biskupiźnie, Rawiczu, Siedlcach, Stęszewie, Połajewie, Jarocinie, Ostrowiu Wlkp. Ponadto: Dudaskie Ostatki  i Dudaski tłusty czwartek (od 1998 r. –Zakopane, zakończenie góralskiego karnawału), Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich w Poznaniu (od 2002 r.), reaktywowany po 66 latach Konkurs Muzyki Ludowej
w Kopanicy (od 2003 r. - gm. Siedlec), Ogólnopolski Festiwal Dud Polskich (Zbąszyń - od 2015 r.) czy Konkurs Dudziarzy im. Edwarda Ignysia (2019, Leszno).
Wydarzeniem szczególnym są Spotkania Kolędników-Dudziarzy w Połajewie, pod hasłem "Do szopy, hej pasterze - dudziarze" Tytuł ten to parafraza dawnej polskiej kolędy, która od kilku lat funkcjonuje jako hasło Spotkań Kolędników w Połajewie, (pow. czarnkowsko-trzcianecki), tworząc w ten sposób najbardziej wysuniętą na północ enklawę dud w Polsce. Od 2001 roku, w każdą trzecią niedzielę stycznia, spotykają się dudziarze, koźlarze i gajdosze z całej Polski na Mszy Pasterskiej, by swą grą i śpiewem nawiązać do dawnegopasterskiego zwyczaju kolędowania z instrumentami dudowymi. Źródłem inspiracji dla powstania tej najmłodszej tradycji wykonawczej w regionie, jest znajdujący się od trzystu lat
w miejscowym kościele pw Św. Michała Archanioła renesansowy tryptyk, dzieło
poznańskiego malarza Mateusza Kossiora, zatytułowany "Pokłon pasterzy". Jest to jedna z najstarszych w Polsce (1572) scen Bożego Narodzenia z pasterzami u żłóbka grającymi na dudach.
Jak dotąd (dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu), Połajewo gościło dudziarskich kolędników z takich krajów jak: Belgia,Białoruś, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Francja, Gruzja, Holandia, Łotwa, Portugalia,Słowacja, Szkocja, Węgry i Włochy.

galeria zdjęć

« wróć do listy wszystkich wydarzeń