Kalendarium wydarzeń w Sanktuarium
Zmarł ks. Józef Kosobucki

Zmarł ks. Józef Kosobucki "Ziut". W latach 1975-1978 był duszpasterzem akademickim w naszym Sanktuarium

17 lutego 2018, sobota

Ze smutkiem informujemy, że w sobotę, 17 lutego w szpitalu w Puszczykowie zmarł ks. Józef Kosobucki "Ziut". W latach 1975-1978 był duszpasterzem akademickim w naszym Ośrodku, bezpośrednim następcą śp. ks. Grzegorza Okroya, założyciela ODy.
Mszę Świętą w intencji śp. ks. Józefa odprawimy w najbliższą niedzielę o godzinie 20.00. Wszystkich wychowanków zmarłego duszpasterza serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
Księdza Józefa polecamy modlitwie wszystkich byłych i obecnych "Odowiczów", bo choć od jego duszpasterzowania upłynęło 40 lat, to przecież idee, które u początków istnienia Ody zaszczepili pierwsi duszpasterze są żywe po dziś dzień.
Na swoim prymicyjnym obrazku ks. Józef umieścił słowa z Ewangelii św. Marka: "Dopuśćcie dziatkom przychodzić do mnie albowiem ich jest Królestwo Boże. Dobry Pasterz daje życie swoje za swoje owce" Część swego życia kapłańskiego ks. Józef ofiarował naszej wspólnocie i nosił ją w swoim sercu do samego końca o czym pisał do nas w liście z okazji Jubileuszu 50-lecia ODy. Dzięki Jego trudowi i poświęceniu możemy uczestniczyć w dziele, które będzie trwało, pomimo upływu lat i pokoleniowych zmian, bo przecież "nie zgaśnie tej przyjaźni żar, co połączyła nas...".

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Józefa odbędą się 21 lutego 2018 r. (środa) w Puszczykowie. Msza Święta rozpocznie się o godz. 14.00 w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Wniebowziętej (ul. Kościelna 1). Po Mszy Świętej ostatnie pożegnanie w kwaterze chrystusowców na puszczykowskim cmentarzu.
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

Ks. Józef Kosobucki urodził się 6 marca 1933 r. w miejscowości Czyczkowy. Do Towarzystwa Chrystusowego wstąpił 3 listopada 1953 r. Pierwszą profesję zakonną złożył 18 listopada 1954 r. w Bydgoszczy, zaś dozgonną 17 listopada 1958 r. w Morasku. Dnia 4 czerwca 1960 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. abpa Antoniego Baraniaka. Po przyjęciu świeceń pracował jako wikariusz w następujących parafiach: św. Mainulfa w Kostrzyniu nad Odrą, Chrystusa Króla w Dolicach, św. Jana Chrzciciela i Świętego Ducha w Szczecinie, św. Józefa w Świdnicy, św. Ap. Piotra i Pawła w Ziębicach, Wniebowzięcia NMP we Władysławowie. W latach 1972-1973 był socjuszem magistra nowicjatu w Kiekrzu. Następnie wikariuszem w parafii pw. św. Ottona w Pyrzycach, duszpasterzem akademickim w Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie oraz administratorem parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Suchaniu. W 1983 r. został skierowany do pracy polonijnej w Niemczech. Pracował w Wuppertalu i Duisburgu. Następnie był przełożonym domu zakonnego w Genzano di Roma. W 1996 r. powrócił do Polski i był proboszczem parafii pw. MB Królowej Polski w Bielicach. W latach 2002-2012 rezydował w domu zakonnym we Władysławowie, w tym rok był kapelan Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Kiekrzu (2005-2006). Od 2012 r. mieszkał w domu zakonnym w Puszczykowie.

« wróć do listy wszystkich wydarzeń