Kalendarium wydarzeń w Sanktuarium
32. Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskiej emigracji i jej duszpasterzy

32. Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskiej emigracji i jej duszpasterzy

22 października 2017, niedziela

W wyjątkową noc z 20 na 21 października chrystusowcy i Polacy z wielu ośrodków emigracyjnych i z naszych parafii w kraju stanęli do wspólnej modlitwy na Jasnej Górze w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy. Modlitewne spotkanie przeżywane było w duchu wdzięczności za jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, patronki polskich emigrantów oraz za 85 – lecie Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Był to także czas modlitwy w intencjach Ojczyzny.

Hasłem tegorocznego czuwania były słowa Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego, współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego i założyciela Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla: „Płyną z rąk Matki Bożej Częstochowskiej strumienie łask przez ziemię polską i tam, gdzie biją polskie serca.”

Czuwanie w intencji Polonii świata jest organizowane przez Towarzystwo Chrystusowe już od 32 lat. Co roku gromadzi chrystusowców pracujących w kraju i za granicą, nowicjuszy i kleryków Towarzystwa Chrystusowego, Siostry Misjonarki Chrystusa Króla. Na modlitwę przybywają także liczni pielgrzymi. Najpierw ci z Polski – rodzice i bliscy tych, którzy wyjechali, młodzież z parafii prowadzonych na Pomorzu przez księży chrystusowców i inni. Nie brakuje także pielgrzymów z placówek polonijnych prowadzonych przez Towarzystwo Chrystusowe, m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Węgier czy Białorusi.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 18.00 w Auli o. A. Kordeckiego programem słowno-muzycznym przygotowanym przez młodzież z parafii Chrystusa Króla w Stargardzie. Następnie – po przywitaniu gości – o godz. 20.20 zgromadzeni w Kaplicy Matki Bożej odmówili różaniec w intencji powołań. Z kolei Apel Jasnogórski o godz. 21.00 poprowadził ks. Krzysztof Olejnik, wiceprowincjał Prowincji pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Punktem kulminacyjnym czuwania była Msza święta koncelebrowana o północy przez duszpasterzy polonijnych pod przewodnictwem ks. abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego.

Modlitwę w poszczególnych częściach Czuwania prowadzili klerycy Towarzystwa Chrystusowego, Siostry Misjonarki oraz pielgrzymi z parafii prowadzonych przez chrystusowców na Pomorzu Zachodnim i w Wielkiej Brytanii. Wspólne czuwania zakończyło się o godz. 4.00.

W tej szczególnej modlitwie wzięli udział także nasi parafianie, którzy z ks. Pawłem udali się do Częstochowy.

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej założył w 1932 r. kard. August Hlond zatroskany o losy emigrujących Polaków. Ten wielki Prymas Polski mawiał: „Na wychodźstwie polskie dusze giną”. Od 85 lat chrystusowcy nieprzerwanie służą Polakom mieszkającym poza granicami kraju, prowadząc działalność duszpasterską oraz troszcząc się o zachowanie polskiej kultury, patriotyzmu i więzi między rodakami. Zgromadzenie liczące ponad 400 kapłanów, posługuje dziś w 21 krajach na 6 kontynentach.

Galeria

Zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych o tematyce emigracyjnej:

www.tchr.org

www.mchr.pl

www.emigracja.chrystusowcy.pl

« wróć do listy wszystkich wydarzeń