
Złożenie relikwii Świętych Pańskich Męczenników w nowej podstawie ołtarza
20 lipca 2016, środa20 lipca 2016 roku, wieczorem, już po zamknięciu kościoła, na nowowymurowaną podstawę (stipes) ołtarza głównego została przesunięta mensa z dotychczasowego ołtarza. Mensa (blat ołtarza) jest monolityczna, to znaczy wykonana z jednego kawałka czarnego wapienia o wadze ponad 1500 kilogramów. Precyzyjna operacja przeniesienia mensy ze starej podstawy na nową została zaplanowana przez mistrzów kamieniarskich Marka Turczyka i Edwarda Kulawiaka.
Wcześniej, do podstawy ołtarza zostały złożone relikwie Świętych Pańskich Męczenników. Relikwie umieszczone w kamiennych portatylach (jeden drewniany) były pierwotnie złożone w ołtarzach bocznych rozebranych po Soborze Watykańskim II. Dotychczas były przechowywane na plebanii. Portatyle z relikwiami zostały owinięte w płótna. Towarzyszy im dokument zawierający szczegółowy opis relikwii i sprawozdanie z całego wydarzenia podpisane przez kustosza Sanktuarium i świadków.
Oto jego treść:
Dokument potwierdzający złożenie relikwii Świętych Pańskich Męczenników
w stipes ołtarza głównego w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie
Ad perpetuam Dei memoriam
Roku Pańskiego 2016, dnia 20 lipca, w liturgiczne wspomnienie błogosławionego Czesława, na kilka dni przed przyjazdem do Polski Papieża Franciszka na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, w Nadzwyczajnym Roku Świętym Miłosierdzia oraz w Roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, kiedy Pasterzem Kościoła Szczecińsko – Kamieńskiego był Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga, przełożonym generalnym Towarzystwa Chrystusowego ks. Ryszard Głowacki SChr, a proboszczem parafii i kustoszem Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie ks. Jarosław Staszewski SChr, został wymurowany nowy stipes ołtarza głównego, na który zostanie przeniesiona dotychczasowa mensa ołtarzowa.
Monolityczna mensa ołtarzowa, o wadze ponad 1500 kilogramów jest wykonana z czarnego marmuru. Umieszczone są w niej relikwie Świętych Pańskich Męczenników. Nową dekorację ołtarza zaprojektowała Pani dr architekt inżynier Halina Rutyna, prace kamieniarskie wykonał Pan Marek Turczyk we współpracy z Panem Edwardem Kulawiakiem.
W stipes ołtarza zostało złożonych sześć portatyli zawierających relikwie, pochodzące z rozebranych po Soborze Watykańskim II ołtarzy:
- Portatyl drewniany o wymiarach 38 x 28 x 4 cm, opatrzony datą 1849 r.
i biskupią pieczęcią lakową oraz napisem na drewnianej desce (nieczytelnym), zawiera relikwie nieznanych świętych. - Portatyl z beżowego marmuru o wymiarach 18 x 18 x 2 cm, z naciętymi wgłębnie pięcioma krzyżykami z naklejoną informacją spisaną po łacinie (zachowaną fragmentarycznie), opatrzony datą 21 września 1944 r. zawiera nieznane relikwie.
- Portatyl z białego marmuru o wymiarach 17 x 17 x 2,2 cm, opatrzony łacińskim testiumonium, wystawionym przez ks. dra Władysława Sygnato-wicza, zawiera relikwie: Ss. Mm. Crescentii, (imię nieczytelne), Verecundi, wystawione w Gorzowie 6 października 1957 r.
- Portatyl z białego marmuru o wymiarach 15,8 x 15,8 x 2 cm, opatrzony łacińskim testimonium wystawionym przez ks. Edmunda Nowickiego, administratora apostolskiego w Gorzowie, 28 lipca 1948 roku, zawiera relikwie św. męczenników „Felicissimi et Speciosae”.
- Portatyl z białego marmuru o wymiarach 16,5 x 16,5 x 2,5 opatrzony łacińskim testimonium podpisanym przez ks. dra Władysława Sygnatowicza i datowanym na 2 października 1957 roku, zawiera relikwie św. męczenników „Vincentii, Justinii et Columbe in eo inclusi”.
- Portatyl z białego marmuru o wymiarach 16 x 16 x 2 cm, z testimonium łacińskim podpisanym przez ks. Edwarda Nowickiego, administratora apostolskiego w Gorzowie i ks. Jana (Joannes) Zarębę, kanclerza kurii biskupiej w Gorzowie, datowany na 30 czerwca 1948 roku, zawiera relikwie św. męczenników „Felicissimi et Speciosae”. Portatyl ma wyszczerbiony narożnik.
Uczestnikami wydarzenia byli:
- Ks. Jarosław Staszewski SChr, kustosz Sanktuarium NSPJ
- Ks. Krzysztof Jeruzalski SChr
- Br. Tomasz Dylla SChr
- Ks. Sławomir Burakowski SChr
- Ks. Tomasz Porzycki SChr
- Ks. Michał Kłos SChr
- Siostra Anna Wszołek MChr, zakrystianka
- Pan Stanisław Plawgo, organista
- Pan Edward Kulawiak, wykonawca
- Pan Marek Turczyk, wykonawca