Zapowiedzi wydarzeń w Sanktuarium
ZDRAPKA – Twój sposób na Wielki Post

ZDRAPKA – Twój sposób na Wielki Post

14 lutego 2018, środa

Jak dobrze i pożytecznie przeżyć Wielki Post? Kościół od wieków proponuje ewangeliczną triadę: POST – MODLITWA – JAŁMUŻNA, jako wypróbowaną i skuteczną pomoc, aby każdy wielkopostny dzień napełniać dobrem.

W ten codzienny rytm wpisujemy wielkopostne rozważanie męki Pańskiej. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej odprawiamy w Sanktuarium codziennie (oprócz niedziel) o godz. 11.30 i 18.00. W piątki dochodzą jeszcze o godz. 09.30, 17.30 i 20.00. Gorzkie Żale, które posługują się przepięknym, staropolskim językiem wciąż są w stanie pomóc nam
w zrozumieniu cierpienia – tego, które przyjął Jezus Chrystus i tego, które czasami na nas spada. Na Gorzkie żale zapraszamy w niedziele o godz. 17.00 i 19.30 (akademickie). Wielkopostne rekolekcje poprowadzi w tym roku ks. dr Jarosław Grybko, proboszcz parafii w Niekłończycy. Odprawimy je w dniach od 18 do 21 marca. Jak w poprzednim roku wielkopostną jałmużną będziemy wspierać bezdomnych i najuboższych Szczecina, którym z pomocą przychodzą siostry Matki Teresy z Kalkuty.

Zdrapka Wielkopostna to indywidualne 40-dniowe "rekolekcje" dla każdego dorosłego (lub dorastającego) katolika, w trakcie trwania Wielkiego Postu w 2018 roku. Atrakcyjna forma zdrapki zachęca do lepszego przygotowania się na radość Świąt Zmartwychwstania. Ćwiczmy więc swojego ducha, uczmy się systematyczności w życiu duchowym, dbajmy o bliskich i o otaczający nas świat, i nie zapominajmy o Bogu!
A wszystko to – idąc małymi kroczkami – w prosty i nie obciążający nas ponad miarę sposób.
Czyli – wypełnijmy zadania, które codziennie znajdziemy ukryte pod kolejnym dniem wielkopostnego kalendarza.Zdrap
i wypełnij! Zaczynamy w Popielec, 14 lutego. Zakończymy w Poniedziałek Wielkanocny.

Czy można podołać czterdziestu dniom ciągłych ćwiczeń? Po pierwsze, nie będzie to zadanie ponad Twoje siły! Chcemy wynieść
z Wielkiego Postu jakąś korzyść, a to zawsze wymaga pracy. Po drugie, zadania mają zwrócić Twoją uwagę na ważne rzeczy. Może staną się początkiem trwałych i pożytecznych zmian? To mogą być naprawdę istotne sprawy dla Ciebie, Twojej wiary i Twojej rodziny.

Co odnajdziesz pod zdrapką? Wszystkie zadania są prosto sformułowane i w większości możliwe do wykonania natychmiast po odkryciu. Oto przykłady zadań z poprzednich edycji kalendarza wielkopostnego:  Nie marnuj dzisiaj wody. Unikaj "śmieciowego jedzenia". Odmów 3 razy Ojcze nasz. Zrób komuś miłą niespodziankę. Życzenia Świąteczne. Wyślij kartkę! Jednak proste zadanie nie oznacza, że będzie łatwe. Czasami będzie wymagało odwagi, sumienności, wrażliwego spojrzenia, czy pokonania – szkodliwych dla duszy i ciała – Twoich przyzwyczajeń. Ale w Wielki Post warto wymagać od siebie więcej, niż wymagamy na co dzień.

« wróć do listy wszystkich zapowiedzi wydarzeń